Τελευταία Ανάρτηση
Ημερ/νία και ώρα
Από
Highland Clansman - Battle of Culloden
OPERATION market garden
stalker 1/35
WILLYS JEEP 1/35
F-4e aup haf 1/72
arado 234p 1/72
Tamiya 1/350 DD445 Fletcher Class Destroyer
Road to Freedom
a-1h skyraider 1/72
Grenadier Guard Inkerman 1854
Τρι 16 Οκτ 2018, 08:51
Δευ 15 Οκτ 2018, 20:55
Κυρ 14 Οκτ 2018, 23:13
Σαβ 06 Οκτ 2018, 22:14
Δευ 30 Ιουλ 2018, 09:38
Τρι 10 Ιουλ 2018, 12:45
Δευ 09 Ιουλ 2018, 11:29
Σαβ 30 Ιουν 2018, 21:27
Τετ 13 Ιουν 2018, 09:52
Πεμ 31 Μάης 2018, 15:29
Sag997
kami
Sag997
Admin
modelakias
modelakias
readiness
modelakias
modelakias
Sag997

Παρακολουθείτε το θέμα:Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350)

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 12:42

Ιστορική αναφορά για το Μόσκβα: (προσέξτε ιδιαίτερα το τι πυραύλους έχει, αλλά και την ποσότητα αυτών!!)
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_cruiser_Moskva

Μιας που το καλοκαιράκι είναι στο φόρτε του, είπα να ασχοληθώ με κάτι θαλασσινό. Σε άλλο θέμα έβαλα το υποβρύχιο Kursk.
Το Μόσκβα είναι το πρώτο μου πλοίο. Τουλάχιστον αυτό που θα ολοκληρωθεί! boy lafter

Το κιτ είναι πολύ ωραίο με μερικά φωτοχαραγμένα κομμάτια για κεραίες και μερικά στηρίγματα στις υπερκατασκευές.
Επειδή είμαι άσχετος με ναυτική ορολογία, πείτε μου πως λέγονται τα μέρη που θα βάζω στις φωτό, ή διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Τα παράθυρα στα διάφανα κομμάτια τα έβαψα εσωτερικά με μαύρο και έβαλα υγρό μασκαρίσματος εξωτερικά. Μόλις περαστεί το γκρι, θα τα ξεμασκάρω. Το κόκκινο της γάστρας (σωστό αυτόWink είναι το 153 της Χάμπρολ βαμμένο πάνω σε ανοιχτό ακρυλικό γκρι. Η Trumpeter στις οδηγίες τις, λανθασμένα αναγράφει το μαύρο. Κι αυτό γιατί στη σκιά του πλοίου, το κόκκινο φαίνεται μαύρο. Μπερδεύτηκα κι εγώ από φωτογραφίες του πραγματικού, αλλά υπάρχουν πολλές που το δείχνουν κόκκινο. Η ίσαλος γραμμή είναι λευκή. Στην αρχή νόμιζα πως είναι ανοικτό γκρι. Το γκρι είναι το Baltic Fleet Grey της White Ensign. Εξαιρετικότατο χρώμα, όπως όλα τα έναμελ της εταιρίας. Τώρα μένει να βρω ρέλια. Θα προσπαθήσω να βρω τα δικά του, αλλά είναι ακριβά. Ίσως πάρω κάποια της Eduard τα οποία μοιάζουν πάρα πολύ με τα δικά του. Δεν τρελαίνομαι κιόλας για το αν θα είναι σωστά τα ρέλια.

Θα κατασκευάσω όλες τις υπερκατασκευές, θα τις βάψω και ύστερα θα κολληθούν στο σκάφος. Πείτε μου τη γνώμη σας και τη διαδικασία που ακολουθείτε εσείς.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

Ημερ/νία εγγραφής : 10/03/2012
Τόπος : Ενθάδε...
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 13:42

Το κήτος δείχνει πολύ ωραίο...Υπόψιν, πως τα διαφανή κομμάτια καμμιά φορά "φωτάνε" από μέσα, όσο κι άν τα βάψεις από πάνω....Θα πρότεινα λοιπόν να τα βάψεις από μέσα σκούρα, για να μην έχεις πρόβλημα μετά.

______________________________________________________________________________________________________

Tally-ho!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 13:45

@Prop-early έγραψε:
Το κήτος δείχνει πολύ ωραίο...Υπόψιν, πως τα διαφανή κομμάτια καμμιά φορά "φωτάνε" από μέσα, όσο κι άν τα βάψεις από πάνω....Θα πρότεινα λοιπόν να τα βάψεις από μέσα σκούρα, για να μην έχεις πρόβλημα μετά.

Τα έχω βάψει από μέσα μαύρα.
Το γράφω αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες! Wink

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 15:40

Tazman έγραψε:
@Prop-early έγραψε:

Εννοώ ολόκληρη την επιφάνεια εσωτερικά όχι μόνον τα φινιστρίνια.....

______________________________________________________________________________________________________

Tally-ho!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 16:30

@Prop-early έγραψε:
Tazman έγραψε:
@Prop-early έγραψε:

Εννοώ ολόκληρη την επιφάνεια εσωτερικά όχι μόνον τα φινιστρίνια.....

Έβαψα ελαφρώς μεγαλύτερη επιφάνεια από αυτή που έχει το παράθυρο. Να κάνω λες τον κόπο και να τη βάψω ολόκληρη; Δεν θα είναι δύσκολο αφού δεν θα χρειαστεί να μασκάρω. Τι λες;

Prop-early
Συντονιστής
Συντονιστής

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 18:51

Έτσι θα έλεγα....Ρώτα και τον Ινστρούχτορα.....

Tally-ho!

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Τρι 02 Ιουλ 2013, 21:27

@Prop-early έγραψε:
Έτσι θα έλεγα....Ρώτα και τον Ινστρούχτορα.....

Τι ξέρει αυτός; Φαντομάς είναι!!! brrrerrr brrrerrr brrrerrr

phantomakias
V.I.P member
V.I.P member

Ημερ/νία εγγραφής : 11/09/2012
Τόπος : Αθήνα
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καταδρομικό Moskva (Trumpeter 1/350) Σαβ 10 Αυγ 2013, 21:13

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι αυθαδειααααααααααααααααααααα
Ο ινστρουκτορας λεει (κατοπιν εορτης brrrerrr brrrerrr brrrerrr brrrerrr  ) αστα διαφανα για εφε.
Α ,τι; Τα βαψεεεεεες; Τι κριιιιμααααααααα!!!!!!!donald duk donald duk donald duk donald duk donald duk donald duk brrrerrr brrrerrr brrrerrr brrrerrr
Για αυτο τα δινει διαφανη κι οχι γκρι πλαστικο τα κομματια αυτα για να φαινεται το παρμπριζ ,αλλα ουτε στο τηλεφωνο δε ρωτησες.
Ε ρε τζαμπο που σου χρειαζεται (οχι 747)Evil or Very Mad 
Προχωρα το τωρα γιατι ο ναυαρχος μου θελει μεγαλη συνοδεια JHGFDT

Μοιραστείτε αυτό το θέμα

Σελίδα 1 από 1
PASYFIMON :: ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ  :: ΠΛΟΙΑ-